”30th Seoul Music Awards” dezvăluie nominalizările din acest an!

Se revelan los nominados para los 30th Seoul Music Awards

Cea de-a 30-a ediție a premiilor Seoul Music Awards sau SMA și-a anunțat nominalizările.

Anul acesta, se va putea vota pentru: Premiul Mare, Premiul Rookie, Cea mai bună melodie trot, Cea mai bună baladă, Cea mai bună melodie R&B/Hip Hop, Cel mai bun OST, Premiul de popularitate și Premiul K-Wave, alături de alte două premii speciale cu ocazia celei de-a 30-a aniversare a ceremoniei: Marele premiu și Premiul Rookie din toate timpurile.

Criteriile pentru câștigători sunt următoarele:

  • Premiul Mare, Premiul Rookie, Cea mai bună melodie trot, Cea mai bună baladă, Cea mai bună melodie R&B/Hip Hop, Cel mai bun OST: 40% voturile judecătorilor și comisia SMA, 30% vânzări de albume și melodii (după topul Hanteo) și 30% voturile fanilor
  • Premiul de popularitate: 100% voturile fanilor
  • Premiul K-Wave: 100% voturile internaționale
  • Premiile speciale sunt date de comisia SMA

Perioada de votare va începe pe 11 decembrie până pe 24 ianuarie. În continuare, aveți nominalizările pentru fiecare categorie:

Premio Principal

  • AB6IX – “VIVID”
  • Apink – “LOOK”
  • APRIL – “Da Capo”
  • ASTRO – “GATEWAY”
  • ATEEZ – “ZERO : FEVER Part.1”
  • Baekhyun – “Delight”
  • Baek Ji Young – “I still love you a lot”
  • BLACKPINK – “How You Like That”
  • BOL4 – “Puberty Book Ⅱ Pum”
  • BTS – “MAP OF THE SOUL : 7”
  • Chungha – “PLAY”
  • CIX – “Hello, Strange Time”
  • DAY6 – “The Book of Us : The Demon”
  • DreamCatcher – “Dystopia : The Tree of Language”
  • EXO – “EXO PLANET #5 –EXplOration– Live Album
  • GFRIEND – “回:LABYRINTH”
  • (G)I-DLE – “DUMDi DUMDi”
  • GOT7 – “DYE”
  • Ha Sung Woon – “Twilight Zone”
  • Hwasa – “María”
  • ITZY – “IT’z ME”
  • IU – “eight”
  • IZ*ONE – “BLOOM*IZ”
  • Jessi – “NUNA”
  • Kang Daniel – “MAGENTA”
  • LOONA – “[#]”
  • MAMAMOO – “Dingga”
  • MONSTA X – “FANTASIA X”
  • NCT – “RESONANCE Pt.1”
  • NCT 127 – “NCT #127 Neo Zone”
  • NCT DREAM – “RELOAD”
  • NU’EST – “The Nocturne”
  • Oh My Girl – “NONSTOP”
  • Park Ji Hoon – “The W”
  • Park Jin Young – “When We Disco”
  • Paul Kim – “Maum, Pt. 2”
  • PENTAGON – “WE:TH”
  • SEVENTEEN – “Heng:garæ”
  • SF9 – “9loryUS”
  • Stray Kids – “GO生 (GO LIVE)”
  • Sunmi – “pporappippam”
  • Super Junior-D&E – “BAD BLOOD”
  • Super Junior-K.R.Y. – “When We Were Us”
  • Taemin – “Never Gonna Dance Again : Act 1”
  • Taeyeon – “Happy”
  • The Boyz – “CHASE”
  • TXT – “MINISODE 1 : BLUE HOUR”
  • TWICE – “MORE & MORE”
  • VICTON – “Mayday”
  • Zico – “Any Song”

Novicele anului

  • aespa – “Black Mamba”
  • CRAVITY – “HIDEOUT: REMEMBER WHO WE ARE – SEASON 1.”
  • DRIPPIN – “Boyager”
  • ENHYPEN – “BORDER : DAY ONE”
  • GHOST9 – “PRE EPISODE 1 : DOOR”
  • Natty – “NINETEEN”
  • P1Harmony – “DISHARMONY : STAND OUT”
  • SECRET NUMBER – “Who Dis?”
  • STAYC – “Star To A Young Culture”
  • TREASURE – “THE FIRST STEP : CHAPTER ONE”
  • Weeekly – “We are”
  • WEi – “IDENTITY : First Sight”

Ceam mai bună melodia Trot

  • Jang Minho – “Read and Ignored”
  • Jang Yoon Jung – “To Destiny”
  • Jo Myung Sup – “When the Flowers Bloom and the Bird Cry”
  • Jung Dong Won – “Hit it off”
  • Kim Ho Joong – “We Are Family”
  • Kim Soo Chan – “Soo Chan Song Party”
  • Lim Young Woong – “Trust in me”
  • Na Hoon Ah – “Story of Nine”
  • Na Tae Joo – “Train of Life”
  • Ryu Ji Kwang – “Line 5 Woman”
  • Song Ga In – “HwaRyuChoonMong”
  • SUPERFIVE – “Hello”

 Cea mai bună baladă

  • Ailee – “I’m”
  • Baek Ji Young – “I still love you a lot”
  • Car, the garden – “All Night Long”
  • Huh Gak – “Without you”
  • Im Chang Jung – “Love should not be harsh on you”
  • Jang Beom June – “Can’t Sleep”
  • Jeon Sang Keun – “One Step : Trace”
  • Kim Jae Hwan – “Goodbye”
  • Kyuhyun – “The Moment My Heart”
  • Noel – “Suddenly”
  • Paul Kim – “Hangover”
  • Sandeul – “Slightly Tipsy”

Cea mai bună melodie R&B/Hip Hop

  • Baekhyun – “Delight”
  • GIRIBOY – “Like a Film”
  • Jessi – “NUNA”
  • Lee Hi – “HOLO”
  • LOCO – “SOME TIME”
  • LUNCH – “I Don’t Need You”
  • MAKTUB – “Red Moon : SUPERNOVA”
  • OVAN – “I Need You”
  • Paul Kim – “Maum, Pt. 2”
  • Sik-K, pH-1, Jay Park, HAON – “GANG Official Remix”
  • Zico – “Any song”

 Cel mai bun OST

  • Baekhyun – “My Love” (“Dr. Romantic 2”)
  • Baek Yerin – “Here I Am Again” (”Crash Landing On You”)
  • Jo Jung Suk – “Aloha” (“Hospital Playlist”)
  • Gaho – “Start” (“Itaewon Class”)
  • Ha Hyun Woo – “Diamond” (“Itaewon Class”)
  • Heize & Punch – “Midnight” (“Do You Like Brahms”)
  • IU – “Give You My Heart” (“Crash Landing On You”)
  • Jeon Mi Do – “I Knew I Love” (“Hospital Playlist”)
  • Joy – “Introduce me a good person” ( “Hospital Playlist”)
  • Kim Feel – “Someday, The Boy” (“Itaewon Class”)
  • Kyuhyun – “Confession Is Not Flashy” (“Hospital Playlist”)
  • Lee Suhyun – “In Your Time” (“It’s Okay to Not Be Okay”)
  • Taeyeon – “Kiss me” (“Do You Like Brahms?”)
  • Urban Zakapa – “Beautiful My Love” (“Hospital Playlist”)
  • Wheein – “With My Tears” (“Hospital Playlist”)

Premiul de popularitate și Premiul K-Wave 

  • AB6IX – “VIVID”
  • aespa – “Black Mamba”
  • Apink – “LOOK”
  • APRIL – “Da Capo”
  • ASTRO – “GATEWAY”
  • ATEEZ – “ZERO : FEVER Part.1”
  • Baekhyun – “Delight”
  • Baek Ji Young – “I still love you a lot”
  • BLACKPINK – “How You Like That”
  • BOL4 – “Puberty Book Ⅱ Pum”
  • BTS – “MAP OF THE SOUL : 7”
  • Chungha – “PLAY”
  • CIX – “Hello, Strange Time”
  • CRAVITY – “HIDEOUT: REMEMBER WHO WE ARE – SEASON 1.”
  • DAY6 – “The Book of Us : The Demon”
  • DreamCatcher – “Dystopia : The Tree of Language”
  • DRIPPIN – “Boyager”
  • ENHYPEN – “BORDER : DAY ONE”
  • EXO – “EXO PLANET #5 –EXplOration– Live Album
  • GFRIEND – “回:LABYRINTH”
  • GHOST9 – “PRE EPISODE 1 : DOOR”
  • (G)I-DLE – “DUMDi DUMDi”
  • GOT7 – “DYE”
  • Ha Sung Woon – “Twilight Zone”
  • Hwasa – “María”
  • ITZY – “IT’z ME”
  • IU – “eight”
  • IZ*ONE – “BLOOM*IZ”
  • Jessi – “NUNA”
  • Kang Daniel – “MAGENTA”
  • Kim Ho Joong – “We Are Family”
  • Lim Young Woong – “Trust in me”
  • LOONA – “[#]”
  • MAMAMOO – “Dingga”
  • MONSTA X – “FANTASIA X”
  • Na Hoon Ah – “Story of Nine”
  • Natty – “NINETEEN”
  • NCT – “RESONANCE Pt.1”
  • NCT 127 – “NCT #127 Neo Zone”
  • NCT DREAM – “RELOAD”
  • NU’EST – “The Nocturne”
  • Oh My Girl – “NONSTOP”
  • P1Harmony – “DISHARMONY : STAND OUT”
  • Park Ji Hoon – “The W”
  • Park Jin Young – “When We Disco”
  • Paul Kim – “Maum, Pt. 2”
  • PENTAGON – “WE:TH”
  • SECRET NUMBER – “Who Dis?”
  • SEVENTEEN – “Heng:garæ”
  • SF9 – “9loryUS”
  • STAYC – “Star To A Young Culture”
  • Stray Kids – “GO生 (GO LIVE)”
  • Sunmi – “pporappippam”
  • Super Junior-D&E – “BAD BLOOD”
  • Super Junior-K.R.Y. – “When We Were Us”
  • Taemin – “Never Gonna Dance Again : Act 1”
  • Taeyeon – “Happy”
  • The Boyz – “CHASE”
  • TREASURE – “THE FIRST STEP : CHAPTER ONE”
  • TXT – “MINISODE 1 : BLUE HOUR”
  • TWICE – “MORE & MORE”
  • VICTON – “Mayday”
  • Weeekly – “We are”
  • WEi – “IDENTITY : First Sight”
  • Young Tak – “Why are you coming out from there”
  • Zico – “Any Song”

Marele premiu din toate timpurile

Acest premiu special este oferit cu ocazia aniversării ceremoniei SMA. Nominalizările pentru acest trofeu vor fi câștigătorii Premiului cel Mare oferit de SMA în anii trecuți.

  • BIGBANG (ediția 17)
  • BoA (prima ediție)
  • BTS (edițiile 27º, 28º, 29º)
  • Byun Jin Sub (prima ediție)
  • EXO (edițiile 23, 24º, 25º, 26º)
  • Clon (ediția 7º)
  • Fin.K.L (ediția 10º)
  • Girls’ Generation (edițiile 19º, 20º)
  • H.O.T. (edițiile 8º, 9º)
  • Jo Sung Mo ( edițiile 10º, 11º)
  • Kim Gun Mo (edițiile 5º, 12º)
  • Lee Hyori (ediția 14º)
  • PSY (ediția 22)
  • Roo’ra (ediția 6º)
  • SECHSKIES (ediția 9º)
  • Seo Taiji and Boys (edițiile 3, 4º)
  • Premiul K-Wave (ediția 15º)
  • Super Junior (ediția 21º)
  • Tae Jin Ah (ediția 2º)
  • Taeyeon (ediția 29º)
  • TVXQ (ediția 16º)

Premiul Rookie din toate timpurile

Acest premiu special este oferit cu ocazia aniversării ceremoniei SMA. Nominalizările pentru acest trofeu vor fi câștigătorii Premiului Rookie oferit de SMA în anii trecuți.

  • AB6IX (29º)
  • After School (19º)
  • Ailee (22º)
  • Apink (21º)
  • B1A4 (21º)
  • B.A.P (22º)
  • BEAST (19º)
  • Big Mama (14º)
  • BLACKPINK (26º)
  • BOYFRIEND (21º)
  • Brown Eyed Girls (16º)
  • Brown Eyes (12º)
  • BTS (23º)
  • Chae Jung An (10º)
  • Choi Yeon Je (4º)
  • Chungha (27º)
  • CNBLUE (20º)
  • Crayon Pop (23º)
  • Davichi (18º)
  • D.G.N.A. (20º)
  • Eddy Kim (24º)
  • EXO-K (22º)
  • FTISLAND (17º)
  • GFRIEND (25º)
  • Girls’ Generation (17º)
  • GOT7 (24º)
  • Gu Bon Seung (5º)
  • iKON (25º)
  • I.O.I (26º)
  • ITZY (29º)
  • IZ*ONE (28º)
  • J (11º)
  • JADU (12º)
  • Jo Sung Mo (9º)
  • Kim Hyun Jung (9º)
  • Kim Min Woo (1º)
  • Koyote (10º)
  • Lee Dukejean (3º)
  • Lee Hi (22º)
  • Lee Ji Hoon (8º)
  • Lee Jung Hyun (10º)
  • Lee Seung Gi (15º)
  • Lim Kim (23º)
  • MAYA (14º)
  • Mighty Mouº (18º)
  • Morning Bond (12º)
  • NCT 127 (26º)
  • NRG (9º)
  • Park Hwayobi (11º)
  • PRISTIN (27º)
  • Rain (13º)
  • Red Velvet (24º)
  • Rich (13º)
  • S#arp (10º)
  • SE7EN (14º)
  • SeeYa (16º)
  • Seong Jin Woo (6º)
  • Seo Taiji and Boys (3º, 4º)
  • SEVENTEEN (25º)
  • SG WANNABE (15º)
  • Shim Shin (2º)
  • SHINee (18º)
  • Shin Hae Chul (1º)
  • Shin Seung Hoon (2º)
  • SISTAR (20º)
  • Stray Kids (28º)
  • Sung Si Kyung (12º)
  • Super Junior (16º)
  • T-ara (19º)
  • Toya (12º)
  • TVXQ (15º)
  • TXT (29º)
  • Wanna One (27º)
  • Wheesung (13º)
  • Wonder Girls (17º)
  • Yangpa (8º)
  • Yook Gak Soo (6º)
  • YTC (7º)
  • Yuri (9º)

Premiile SMA vor avea loc în ianuarie 2021, iar o dată încă nu a fost dezvăluită.

Sursa: soompi.es

Lasă un comentariu

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s